Noua ne pasa – Editia 2020
Anul 2020 a fost un an dificil insa pentru unii a fost mult mai dificil decat pentru altii. Acesta este motivul pentru care noi, la The Barber, am decis ca anul acesta sa dam drumul campaniei “Noua ne pasa!” campanie prin intermediul careia ne propunem sa dam o mana de ajutor unor copii cu autism ce au mare nevoie de bani pentru a-si putea continua terapiile.
Asa cum am procedat si acum doi ani am ales sa sprijinim Asociatia Autism si Terapii Complementare Curtea De Arges – ACA. Aceasta contribuie la imbunatatirea vietii copiilor cu dizabilitati si a familiilor acestora , prin acordarea de sprijin moral, terapeutic ,informational, educativ si social.
Asociatia are inscrisi 27 beneficiari cu varste cuprinse intre 2 si 22 ani, 7 fiind cazuri sociale (nu dispun de venituri pentru a-si achita terapiile). Datorita lipsei de fonduri, niciunul din cei 27 de beneficiari nu isi poate atinge numarul de ore de terapie zilnica necesare recuperarii. Pentru a va putea face o idee suma necesara terapiei recuperatorii a unui singur beneficiar este de aproximativ 2000lei /luna.
Din pacate asociatia nu isi poate sustine activitatea din venituri proprii, veniturile fiind mai mici cu aproximativ 40% decat cheltuielile aferente salariilor, chiriei, utilitatilor etc.

Ceea ce noi ne-am propus este, ca macar in luna Decembrie, sa putem sustine o parte din aceste costuri iar aici avem nevoie de voi. Asa cum am mentionat initial cu totii trecem printr-o perioada dificila insa este esetinal sa nu uitam ca exista persoane in situatii mult mai grave decat noi. Pana la urma ajutarea semenilor este exact ceea ce ne defineste ca oameni.
Pentru a ne putea atinge acest scop avem nevoie si de voi de aceea in locatiile din Alexandru Ioan Cuza 105 si Foisorului 107-109A veti gasi cate o urna, cu logoul asociatiei, in care puteti lasa atat cat puteti, fara a va afecta in vreun fel bugetul zilnic. Noi vom face tot ce tine de noi pentru a putea strange cat mai multi bani si nu in ultimul rand vom face si noi la randul nostru o donatie.
Pentru a fi cat de transparenti vom duce direct urnele asociatiei, deschiderea lor se va face direct la ei iar numararea banilor va fi filmata pentru a nu lasa loc de interpretari.
In cazul in care sunt persoane ce nu pot ajunge in cele doua locatii va putem da un cont bancar (fie ING fie Revolut) unde veti putea dona atat cat doriti. Pentru cei ce aleg aceasta varianta avem rugamintea dea trece in mentiuni “Autism Curtea de Arges” pentru a sti exact pentru ce sunt banii.
In cazul in care vrei sa te alaturi campaniei “Noua ne pasa!” sau ai orice intrebare cu privire la aceasta nu ezita sa ne contactezi pe emailul thebarberromania@gmail.com. Mai mult aveti informatii suplimentare cu privire la asociatie pe siteul lor, http://autismcurteadearges.ro/.
Va multumim!


